سایت رسمی شرکت فنی مهندسی رسپینا صنعت آرین

فلوکامپیوتر

فلوکامپیوتر

فلوکامپیوتر (Flowcomputer) به منظور انجام محاسبات در شرایط عملیاتی و استاندارد، آرشیو اطلاعات، نشان دادن خطاها، ارائه گزارش روزانه و ماهانه و … در سیستمهای کنترلی اسکیدهای میترینگ به کار می رود.

این شرکت برای اولین بار در ایران اقدام به ساخت فلوکامپیوتر مختص اریفیس بر طبق آخرین استانداردهای ISO 5167, AGA 3, AGA 8 کرده است. فلوکامپیوتر ساخته شده این شرکت دارای مشخصات ذیل می باشد:

 • اخذ و نمایش دیتاهای مربوط به خط اعم از فشار، دما و اختلاف فشار و اجزاء گاز
 • محاسبات لحظه ای (در کمتر از 500 میلی ثانیه) میزان چگالی، ضریب تراکم پذیری و میزان دبی جرمی و حجمی عبوری از اریفیس
 • تبدیل لحظه ای میزان دبی حجمی عملیاتی به دبی حجمی در دما و فشار استاندارد (جهت قابل فروش بودن فرآورده گازی باید میزان حجم به دمای 15 درجه سانتیگراد و فشار 1 atm به دست آید)
 • جمع کردن حجم و جرم عبوری در هر لحظه از اریفیس
 • ارائه گزارش روزانه و ماهانه متوسط تمامی دیتاها اعم از اجزاء گاز، مقادیر فشار و دما و اختلاف فشار
 • ارائه گزارش روزانه و ماهانه میزان حجم عملیاتی و استاندارد و جرم عبوری از اریفیس
 • گزارش خطاهای به وجود آمده در سیستم مانند خطا در ادوات ابزار دقیق و …
 • دارای سطح دسترسی های مختلف جهت مانیتورینگ یا تغییر کانفیگ فلوکامپیوتر
 • دارای HMI جهت مونیتورینگ شرایط خط
 • دارای آرشیو تمامی دیتاهای اخذ شده برای مدت محدود (مانند 1 سال)
 • دارای Trend دیتاهای اخذ شده از سایت

سخت ترین محاسبات در فلومترها مربوط به فلومیتر اریفیسی بوده و فلوکامپیوتر ساخته شده میزان دمای خط، فشار خط و همچنین اختلاف فشار ایجاد شده توسط صفحه اریفیس را اخذ کرده و به وسیله فرمولهای ارائه شده در استانداردهای ذکر شده میزان جریان را محاسبه می کند.

 • میزان q یا دبی جرمی یا حجمی به وسیله استانداردهای: AGA 3 یا ISO 5167 یا API 14.3

لازم به ذکر است مقدار دبی محاسبه شده به وسیله استانداردهای مذکور، میزان کمی با هم متفاوت می باشند که فلوکامپیوتر ساخته شده توانایی محاسبه مجزاء هر یک را دارد.

 • میزان Dynamic Viscosity به وسیله API Technical Data Book Ch.11

فلوکامپیوترهای مورد استفاده معمولاً از یک فرمول ساده برای محاسبه ویسکازیته استفاده می کنند. اما فلوکامپیوتر ساخته شده از استاندارد مذکور که دارای بالاترین دقت ممکنه برای محاسبه ویسکازیتی می باشد استفاده میکند.

 • میزان چگالی و ضریب تراکم پذیری به وسیله AGA 8 یا ISO 12213

چگالی و ضریب تراکم پذیری دو فاکتور بسیار مهم در محاسبات بوده که در فلوکامپیوترهای فعلی به روش Detail Method محاسبه می گردد که برای تمامی گازها نمی تواند مورد استفاده قرار گیرد و یکی از مشکلات اساسی حال حاضر می باشد. اما فلوکامپیوتر ساخته شده علاوه بر روش فوق، به روش GERG 2008 نیز توانایی محاسبه این دو پارامتر را دارد که دارای دقت بالاتری بوده و همچنین برای تمامی گازها قابل استفاده است.

 • استفاده از ISO 5167 و آزمایشات مرکز پژوهشی CEESI جهت Diagnostic و حصول اطمینان از کارکرد صحیح اریفیس

مهمترین وجه تمایز فلوکامپیوتر ساخته شده با دیگر فلوکامپیوترها، دادن اطلاعات Diagnostic از اریفیس و حصول اطمینان از کارکرد یا عدم کارکرد دبی سنج می باشد.

مزایای فلوکامپیوتر ساخته شده با نمونه خارجی

 • تمامی فلوکامپیوترهای حال حاضر به جز برند Sprit IT میزان چگالی و ضریب تراکم پذیری گاز را از روش Detail Method یا روش Gross Method محاسبه می کنند. اما فلوکامپیوتر این شرکت این دو پارامتر را (که پارامترهای اصلی در محاسبات می باشند) علاوه بر دو روش فوق به روش GERG 2008 که در استاندارد AGA 8 -2018 آمده است محاسبه میکند. روش GERG 2008 دارای بالاترین دقت در محاسبه چگالی و ضریب تراکم پذیری بوده و ضمناً برای تمامی گازهای قابل استفاده می باشد. اما روش های قدیمی مثل Detail Method دارای دقت کمتری بوده و برای رنج کمتری از گازها می تواند به کار گرفته شود و برای تمامی گازها (مثل اتان با خلوص 90 درصد) قابل استفاده نمی باشد.
 • فلوکامپیوتر ساخته شده یک سیستم Stand alone بوده و تنها نیاز به برق 220 ولت برای کار کرد خود دارد و مستقیماً گزارشات را با اتصال پرینتر به آن می توان اخذ نمود. در حقیقت این سیستم دارای تابلو برق، رک، فن و تمامی موارد مورد نیاز می باشد. اما فلوکامپیوتر های دیگر نیاز به تابلو جهت نصب، مواردی مانند PLC جهت اخذ دیتا، تابلو برق و … می باشند.
 • یکی از مشکلات اساسی فلومترهای اریفیسی عدم اطمینان قطعی از میزان اندازه گیری صحیح جریان می باشد. به عبارت بهتر هیچ دیتای Diagnostic از اریفیس در دست کاربر جهت حصول اطمینان از کارکرد صحیح فلومتر وجود ندارد. این فلوکامپیوتر به عنوان تنها نمونه ساخته شده می باشد که توانایی ارائه لحظه ای دیتاهای Diagnostic اریفیس را داشته و در صورت عدم کارکرد صحیح هر یک از پارامترهای وابسته (مثل ادوات ابزار دقیق، اشکال در تیوبینگ، وجود اجرام در سوراخ اریفیس، خوردگی صفحه اریفیس، Conic شدن صفحه اریفیس، داشتن نشتی داخل سیستم و …) آن را به کاربر گزارش داده و به عنوان خطای سیستم ارائه می کند.
 • نمونه ساخته شده دارای قیمت بسیار کمتر از مشابه خارجی می باشد. ارزانترین فلوکامپیوتر مورد استفاده در صنعت گاز دارای قیمتی بالغ بر 12000 یورو می باشد.

 

مشکلات اساس استفاده از اریفیس

صفحه اریفیس فقط دارای کالیبراسیون ابعادی بوده و مانند دیگر فلومیترها دارای کالیبراسیون با جریان گاز (مثل فلومتر توربینی) نمی باشد. به همین دلیل یکی از مشکلات اساسی استفاده از اریفیس اینست که اگر تمامی موارد مربوط به استاندارد نیز رعایت شده باشد واقعاً اطمینان حتمی وجود ندارد که عدد نمایش داده شده صحیح باشد.

در حال حاضر برای رفع این مشکل شرکت ملی گاز ایران پس از نصب و راه اندازی خطوط میترینگ اریفیسی از میترهای Clamp-On استفاده کرده و عدد آن را با اریفیس قیاس میکند و در صورت تفاوت کم میترینگ اریفیسی را قبول می نماید. اما این روش دارای 2 مشکل می باشد:

1-این روش همیشگی نیست و تنها 2 روز در سال برای هر خط استفاده می شود. امکان دارد در هر لحظه میتر دچار مشکل شود.

2-بستن میترهای Clamp-On بر روی خطوط کاملاً کار تخصصی و زمانبر و هزینه بر (به علت استفاده از عایقهای مخصوص) می باشد و در صورت استفاده مداوم واقعاً توجیه اقتصادی ندارد. حتی به همین دلیل شرکت ملی گاز ایران تنها در جاهایی که دارای اهمیت بیشتری هستند و یا اختلافی مشاهده می کنند از این دستگاه استفاده می کند.

این شرکت توانسته است برای اولین بار (با استفاده از مفاهیم اساسی ذکر شده در استاندارد ISO 5167 و همچنین نتایج تحقیقات بر روی خطوط اریفیسی دارای مشکل توسط موسسه پژوهشی CEESI) فلوکامپیوتری با قابلیت نمایش دیتاهای Diagnostic از اریفیس را ارائه نماید.

مزایای دیتای Diagnostic در فلوکامپیوتر ساخته شده به شرح زیر است:

 • پایش همیشگی کارکرد صحیح کل خط اریفیسی شامل صفحه اریفیس، لوله بالا دست و پائین دست، Tapping های ادوات ابزار دقیق، تیوبینگ ادوات ابزار دقیق، کارکرد صحیح ادوات ابزار دقیق
 • حصول اطمینان کارکرد صحیح اسکید میترینگ به کاربر
 • ارائه آرشیو اطلاعات از کارکرد اسکید میترینگ
 • دادن آلارم در صورت عدم کارکرد صحیح هر کدام از المانها
 • ارائه راه حل جهت Troubleshooting